תמ"א 38 היא תוכנית מתאר ממשלתית ארצית שנועדה לחזק מבנים בפני רעידות אדמה.  התוכנית מתייחסת למבנים שקיבלו היתרי בנייה לפני שנת 1980 ולמבנים בהם שתי קומות לפחות. תמ"א 38 היא תוכנית מתאר ממשלתית ארצית שנועדה לחזק מבנים בפני רעידות אדמה.

התוכנית מתייחסת למבנים שקיבלו היתרי בנייה לפני שנת 1980 ולמבנים בהם שתי קומות לפחות. התוכנית אושרה על ידי ממשלת ישראל בשנת 2005, במטרה לחזק מבנים אשר נבנו לפני שנת 1980, ואינם עומדים בתקן המחמיר של מיגון וחיזוק כנגד רעידת אדמה (ת"י 413).במסגרת התוכנית, מתאפשרת קבלת היתרי בנייה לחיזוק ולשיפוץ של מבנים קיימים, וכפועל יוצא ממימוש התמ"א, מתקבלים גם היתרים לתוספות בנייה, הקלות מס ופטורים משמעותיים. 

כפועל יוצא, ביצוע תמ"א 38 מביא להשבחת ערך הנכס ללא כל עלות מצד הדיירים, ולתוספות משמעותיות הכוללות:

  • חיזוק המבנה מפני רעידות אדמה
  • שיפוץ פנים וחוץ של המבנה
  • הוספת מעלית
  • הוספת ממ"ד
  • הרחבת יחידות דיור קיימות
  • הוספת מרפסות שמש
  • החלפת תשתיות חשמל, מים ומערכות הנדסיות נוספות של המבנה.
 
תמ"א 38 תיקון 2
כ-5 שנים לאחר אישור תוכנית המתאר (תמ"א 38 ) אושר התיקון השני לתוכנית (המכונה תמ"א 38/2). התיקון לתוכנית מאפשר לבצע הריסה של בניין ישן (העומד בתנאי התוכנית) ובניית בניין חדש מן היסוד תחתיו. זאת נוסף לאפשרות לבצע מיגון וחיזוק של בניין קיים נגד רעידות אדמה.
הרציונל העומד מאחורי התיקון, כפי שנכתב על ידי המחוקק, הוא ש "אין מחלוקת בקרב המהנדסים כי הקמת מבנה חדש תמיד עדיפה על פני חיזוק מבנה ישן".
התיקון לתוכנית למעשה מאפשר לדיירים המתגוררים בבניין ישן העומד בפני הריסה ובנייה מחדש, ליהנות מדירה חדשה בבניין חדש המתוכנן מראש תוך עמידה בתקן לעמידות מבנים ברעידות אדמה ונבנה על פי סטנדרטי בנייה עדכניים, תוך ניצול מירבי של זכויות הבנייה. הבניין החדש כולל מעלית חדשה העומדת בתקני נגישות וכן מקומות חנייה לכלל הדיירים.
יתרה מכך, ישנה עליית ערך משמעותית של הדירות בבניין שנבנה במסגרת התיקון. 
 
 
 
סגירת תפריט